O samojedoch...

Niečo z histórie...

Samojedi (Nenci) boli dlhší čas zaraďovaní medzi historicky vymreté národy Eurázie, veľmi málo sa vedelo o ich pôvode i kultúre. Národ Nencov bol tvorený jednotlivými rodinami ktoré migrovali po tundre. A práve soby určovali ich smer cesty. Presnejšie bola to potrava pre soby (machy a lišajníky) ktorá určovala, kedy a kam sa kmeň presunie.

Nenci boli medzi Nomádmi veľmi unikátny národ, hlavne pre ich blízky, osobný a pracovný vzťah k ich psom, svoje psy a ich prácu si veľmi vážili. Bolo bežné, že každý člen rodiny si vzal jedného psa so sebou do ich obydlia a nechali psíka spať spolu s nimi pod sobími prikrývkami, aby ich zohrievali. Deti mali dovolené hrať sa so šteniatkami, dospelé psy zasa strážili a ochraňovali deti počas neprítomnosti dospelých a ženy tohto národa často odchovávali šteniatka, ak toho fena z rôznych dôvodov nebola schopná. Je známe že Nenci sa často odmietali vzdať svojich psov a predať ich cestovateľom, v období, kedy začali prenikať na ich územia, a preto sa často stávalo, že psy sa jednoducho "vyparili" rôznymi pochybnými cestičkami.

Pôvod tohto plemena sa dátuje do obdobia tisíc rokov pred našim letopočtom, čím sa zaraďuje medzi najstaršie plemená vôbec. Podľa rôznych vedcov má samojed veľa charakteristických znakov prehistorického psa. Keďže Nenci nikdy nezabíjali svojich psov na mäso, nebili ich a dobre sa o nich starali, vyvinul sa medzi nimi vzácny vzťah dôvery. Dá sa povedať že Bjelkier psy boli svojimi majiteľmi určitým spôsobom uctievané. Tento vzťah sa premietol aj do neskorších čias, kedy sa objavením kmeňov Nencov a ich Bjelkier psov vo Veľkej severskej expedícii dostali títo psi až na dvor cára a jeho rodiny a ako kráľovský pes bol dávaný do daru európskym celebritám. Na druhej strane, polárni objavitelia takisto zistili vzácne vlastnosti týchto psov a začali ich využívať vo svojich expedíciách.

História plemena samojed by nebola kompletná bez nórskeho cestovateľa Ronalda Amundsena. Je považovaný za najúspešnejšieho "psieho" cestovateľa všetkých dôb. Jeho spôsob výberu a výcviku psov, ako aj celkovej dôkladnej prípravy expedície je ohromujúci. Na svoju expedíciu si objednal 97 psov, ktorých dlhé týždne trénoval a pozorne vyberal. Nakoniec použil 52 z nich, ktorí ťahajúc 4 sane, vyrazili na južný pól. Tak ako plánoval, vrátil sa s jednými saňami a 12 psami. Mali za sebou 1860 míľ, ktoré prešli za 99 dní. Mnohé psy z jeho expedície sa domov vrátili ako miláčikovia posádky. Amundsenov záprah bol vedený samojedom menom Etah. Ak bol Amundsen prvým človekom, ktorý položil nohu na južný pól, potom samojed Etah bol prvým psom, ktorý položil labku na južný pól.

(Kolbeová, Braunová, 1997; Ing. Fulierová, 2003)

Charakteristika plemena

Usmievavý výraz, šibalský pohľad tmavých očí a nádherná biela srsť - to je samojed. Vyžaruje z neho krása, sila, hrdosť a ušľachtilosť. Pôsobí dojmom odolného a silného psa. Je typický klusák a rovnomerným tempom dokáže prekonať veľké vzdialenosti. Jeho ozdobou je bohatá a hustá dvojitá srsť. Pripúšťa sa farba čisto biela, krémová (piškótová) alebo biela so žltkastými znakmi. Srsť má na končekoch strieborný nádych. Krycie chlpy by mali odstávať od tela. Podsada je krátka, mäkká a hustá, počas zimy je taká hustá, že nie je možné prstom sa dotknúť kože. Srsť nemá psí zápach. Samojedove tmavohnedé mandľovité oči zošikmeného tvaru a tmavé viečka redukujú žiarenie odrážajúce sa od snehu. Za extrémne chladného počasia slúži skrútený chvost na zakrytie nosa, keď pôsobí ako filter na zohriatie a zvlhčenie vzduchu, ktorý pes vdychuje. 

(Ing. Fulierová, 2003)

 

Štandard plemena

Samojed patrí do V. skupiny FCI s názvom špice a primitívne plemená, oddiel 1 - severské záprahové psy (pojmom severské plemená označujeme všetky plemená psov, ktoré pochádzajú z arktických oblastí)

Štandard FCI č. 212 / 09.01.1999 / GB

Pôvod:Severné Rusko a Sibír
Patronát: Nordic Kennel Union (NKU)
Dátum publikovania pôvodného štandardu: 22.07.1997
Použitie: Saňový a spoločenský pes

Všeobecný opis:
Strednej veľkosti, elegantný, biely arktický špic. Vzhľadom vytvára dojem silného, vytrvalého, roztomilého, flexibilného, dôstojného a sebavedomého psa.
Výraz, tzv. "úsmev samojeda", je vytvorený kombináciou tvaru a polohy očí a kútikov papule mierne vyhnutých nahor. Pohlavie by malo byť zreteľné z celkového výrazu.

Správanie a povaha:
Priateľský, úprimný, bystrý a živý. Poľovný inštinkt je veľmi mierny. Nesmie byť plachý ani agresívny. Veľmi spoločenský a nesmie sa používať ako strážny pes.

HLAVA:
Silná, klinového tvaru. Stop jasne definovaný, ale nie príliš dominantný. Dobre vyvinutý nos, pokiaľ možno čierny. V niektorých obdobiach roka môže pigment nosa vyblednúť na tzv. "zimný nos", na okrajoch nosa však musí byť vždy tmavý pigment.
Chrbát nosa je rovný. Pysky tesne priliehajúce, čierne a pomerne plné (mäsité). Kútiky papule sú mierne ohnuté nahor a vytvárajú charakteristický "úsmev samojeda". Pravidelný a úplný chrup s nožnicovým skusom. Zuby a čeľuste sú silné. Normálny počet zubov. Oči tmavohnedé, hlboko vsadené, vzdialené pomerne ďaleko od seba, mierne šikmé a mandľového tvaru. Okraje očí (očné viečka) sú čierne. Uši vzpriamené, pomerne malé, hrubé, trojuholníkového tvaru a špičky mierne zaoblené.

KRK:
Silný, strednej dĺžky a hrdo vzpriamený.

TRUP:
O niečo dlhší ako výška v kohútiku, hlboký a pevný, ale pružný. Kohútik zreteľný. Chrbát strednej dĺžky, svalnatý a rovný; suky majú o niečo dlhší chrbát ako psy. Hrudník široký, hlboký a dlhý, siahajúci takmer po lakte, rebrá sú dobre klenuté. Dolná línia mierne vtiahnutá k bruchu.

CHVOST:
Posadený pomerne vysoko. Ak je pes v ostražitom stave a v pohybe, nosí chvost ohnutý od koreňa smerom dopredu ponad chrbát alebo bok; inak môže chvost visieť, vtedy dosahuje až k pätám.

KONČATINY:
HRUDNÉ KONČATINY: Dobre postavené a osvalené so silnými kosťami. Pri pohľade spredu rovné a rovnobežné.

PANVOVÉ KONČATINY: Pri pohľade zozadu rovné a rovnobežné, s veľmi silným osvalením. Dobre zauhlené kolená. Vlčie pazúry by sa mali odstraňovať.

POHYB :
Výdatný, voľný a bez známok námahy s dlhým krokom. Dobrý dosah predných končatín - tzv.reach a dobrý záber zadných končatín - tzv.drive.

OSRSTENIE
Bohatá, mohutná, pružná a hustá polárna srsť. Samojed je pes s dvojitou srsťou s krátkou, jemnou a hustou podsadou a dlhšou, hrubšou a rovnou krycou srsťou. Srsť by mala okolo krku vytvárať golier a na pleciach by mala rámovať hlavu, najmä u psov. Vnútro uší by malo byť dobre osrstené. Na zadnej strane stehien srsť vytvára tzv. nohavice. Priestory medzi prstami by mali byť chránené osrstením. Chvost by mal byť výdatne pokrytý srsťou. Srsť suky je často kratšia a má jemnejšiu štruktúru ako srsť psa. Správna štruktúra srsti by mala mať vždy žiarivý povrchový lesk. Čistá biela, krémová (piškótová) alebo biela s krémovými (piškótovými) znakmi. Farba by nikdy nemala byť bledohnedá po celom tele.

VEĽKOSŤ:
Ideálna výška: pes 57 cm s toleranciou ± 3 cm a suka 53 cm s toleranciou ± 3 cm.

CHYBY:
• Slabá kostra
• Dvakrát zakrútený chvost
• Zvlnená alebo krátka srsť, dlhá, jemná alebo visiaca srsť
• Zreteľné miesta bez pigmentu na očných viečkach alebo pyskoch

DISKVALIFIKÁCIE:
• Agresivita alebo nadmerná plachosť
• Modré oči alebo rozdielna farba očí
• Predkus alebo podkus
• Uši nie sú vzpriamené
• Iné ako štandardné sfarbenie

Každé zviera, ktoré jasne preukazuje fyzické abnormality alebo abnormality v správaní, by malo byť diskvalifikované. Psy musia mať dva zreteľne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

(Ing. Fulierová, 2003)

Využitie

Samojedi sú veľmi pracovité psy, dajú sa vycvičiť na rôzne športy či aktivity ako je napr. agility, záprahy, výstavy, dogdancing, canisterapia. Zameriam sa na opis záprahových športov a výstavy.

Výstavy psov

Výstavy poznáme rôzne, od klubových, špeciálnych až po národné, medzinárodné, európske a svetové. Najvýznamnejšou výstavou pre majiteľov psích šampiónov je Crufts. Kde sa dostanú len kvalifikované jedince.

Na výstavách sa posudzuje exteriér psa, jedná sa o dynamický a statický opis. Tento opis podáva rozhodca pre dané plemeno a hodnotí ho podľa daného štandardu. Dynamické posúdenie prebieha v pohybe, pes klusá a hodnotí sa pri ňom výška kladenia končatín, dĺžka kroku a dopad končatín, celková elegancia a ladnosť pohybu ako aj správne nesenie chvosta. Pri statickom hodnotení musí byť pes vo výstavnom postoji, rozhodca si prezrie skus, semenníky, kostru,... Podľa toho ako má daný pes blízko k štandardu sa hodnotí známkami: V- výborný, VD- veľmi dobrý, D- dobrý, dostatočný, N-nádejný a VN- veľmi nádejný. Poradie sa udáva prvým 4 jedincom v danej triede. Triedy sú rozdelené podľa veku.

Triedy

 • Šteniat od kompletného zaočkovania do 6 mesiacov
 • Dorastu 6-9 mesiacov
 • Mladých 9-18 mesiacov
 • Stredná 15-24 mesiacov
 • Otvorená od 15 mesiacov
 • Pracovná od 15 mesiacov (treba priložiť medzinárodný pracovný certifikát)
 • Šampiónov od 15 mesiacov (treba priložiť potvrdenie o šampionáte)
 • Veteránov od 8 rokov
 • Čestná pre psy od 15 mesiacov s titulom ICH, CH, NV

(www.danubeduocacib.sk)

Tituly ktoré sa zadávajú v daných triedach

CAJC- čakateľ na Junior šampióna, zadáva sa len v triede mladých

CAC- čakateľ na Šampióna dospelých danej krajiny v triedach stredná, otvorená, pracovná a šampiónov pričom v triede šampiónov slúži CAC ako čakateľstvo napr. na Grand šampióna danej krajiny

CAC Reserve- zadáva sa psovi ktorí v triede strednej, otvorenej, pracovnej a šampiónov dostal známku V2

CACIB (čakateľ na medzinárodného šampióna)- o CACIB nastupujú všetky psy/suky hodnotené známkou V1, CAC

CACIB Reserve- po určení CACIB sa vyberá medzi zvyšnými CAC psami/sukami a v prípade ak bol v triede so psom ktorý získal CACIB pes s ocenením V2 Res. CAC nastupuje aj ten

Najlepší z opačného pohlavia (BOS)

Víťaz plemena (BOB)- nastupujú všetci psi s hodnotením V1 CAJC v triede mladých, pes a suka s CACIB a pes a suka z triedy veteránov s hodnotením V1.

Žiadny z titulov nieje nárokovateľný a je plne na rozhodcovi, či daný titul udelí, alebo nie.

Šampionáty ktoré sa dajú získať na území Slovenskej republiky

 • Slovenský šampión šteniat
 • Slovenský šampión krásy mladých
 • Slovenský šampión krásy 
 • Slovenský šampión práce
 • Slovenský Grand šampión
 • Slovenský výstavný šampión
 • Slovenský šampión krásy veteránov

(www.skj.sk)

Saňové športy

Pulka- škandinávske psie sánkovanie. Jeden pes alebo viac psov zapriahnutých v tandeme za sebou ťahá zaťažené sánky- pulku a jazdec za pulkou beží na bežkách. K saniam je pripútaný lanom. Pre tento šport sú vhodnejší silnejší psi, na ktorých je vyžadovaný trvalý a rovnomerný výkon. Tento druh zimného športu vyžaduje od psa vysokú mieru pracovnej vôle, bežeckej vytrvalosti a od jazdca pozornosť, telesnú kondíciu. Mimo zimného obdobia môže byť každý ťažný pes využitý na ťahanie vozíka, alebo ako nosič nákladov v taškách. 

Skijöring- lyžiar a pes. Jedná sa o šport kedy je pred lyžiarom/bežkárom zapriahnutý pes. Pes je v postroji s lyžiarom spojený 3-4m dlhým lanom. Jeden koniec lana je karabínou pripnutý k postroju psa, ktorý beží pred lyžiarom a druhý k opasku psovoda, alebo k horolezeckému sedáku. Počas celého závodu musí byť lyžiar spojený so psom- s výnimkou prípadného zamotania psa do lana. Pes beží celú trasu a je neprípustné psa napríklad pri zjazde vziať do náručia. Je to vynikajúci tréning psa pre záprah vo svorke. Rozvíja sa tým rýchlosť, sila, ovládateľnosť a úzky kontakt so psovodom. 

Mushing- Psie záprahy alebo jazda na psích záprahoch je šport, pri ktorom dva, alebo viac psov v postrojoch ťahá svojho mašéra (psovoda) na špeciálnych saniach alebo na riaditeľnom vozíku. 

Vozíkové preteky- používa sa trojkolka: D, C1, C2 a štvorkolka pre kategórie: B, A. Počet psov pre jednotlivé kategórie v záprahu je rovnaký ako v saňových pravidlách. Pes môže v jeden deň súťažiť len v jednej kategórii. Záprah je vybavený bezpečnostnou šnúrou, na ktorej je rýchloupínací systém. Šnúra sa používa len v nutnom prípade. Potrebné sú rukavice a prilba. Trojkolka a štvorkolka musia byť vybavené efektívnymi brzdami, kotvou a bezpečnostnou šnúrou, štvorkolka aj koberčekom.

Bikejöring- cyklista a pes. Pes je spojený s pretekárom šnúrou, ktorá nesmie presahovať dĺžku 3m. Bicykel je vybavený efektívnymi brzdami na oboch kolesách. Ďalšia výbava sú prilba a rukavice. Pretekár na bicykli nesmie predbehnúť psa a ťahať psa za šnúru dopredu. 

Canicross- bežec na pešo a pes. V tejto kategórii musí byť pes na zadnej časti postroja pripevnený canicrossovou šnúrou k bežeckému pásu bežca. Canicrossová šnúra nesmie presahovať dĺžku 2,5m a musí obsahovať amortizér. Potrebná je vhodná obuv pretekára. Pretekár nesmie bežať pred svojim psom a ťahať psa za šnúru dopredu. 

Weight pulling- ťahanie záťaže. Je to súťaž, pri ktorej pes zapriahnutý v postroji, musí v určitom časovom limite a po vodorovnej trase utiahnuť istú záťaž buď na saniach alebo na vozíku. Počas súťaže môže psovod súťažiaceho psa povzbudzovať ale fyzická pomoc je zakázaná. Nehumánny prístup, napríklad bitie bičíkom, je neprípustný. Súťažiace psy sú pod kontrolou veterinára. Súťaž je rozdelená podľa pohlavia a hmotnosti. Vo svojej kategórii vyhráva jedinec, ktorý utiahne najťažší náklad, pri rovnakom výsledku rozhoduje čas. 

(Petrusová, Duda, Kotrbatý, Fulierová, Šulka, Gubric, 2003)

 


Viac informácií nájdete na 

www.samojed-klub.sk